Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /var/www/vhosts/chambers.lt/old.gs1lt.org/Ip/Request.php:265array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /var/www/vhosts/chambers.lt/old.gs1lt.org/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /var/www/vhosts/chambers.lt/old.gs1lt.org/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48 Brūkšniniai kodai

Brūkšniniai kodai

Brūkšninių kodų (BK) technologija – tai nustatytų matmenų šviesių ir tamsių brūkšnių (segmentų), išdėstytų pagal tam tikras taisykles, raštas, skirtas duomenų pavaizdavimui forma, tinkama automatizuotam skaitymui. Nepaisant labai plačių brūkšninių kodų taikymo galimybių, galima drąsiai teigti, kad labiausiai paplitęs yra jų panaudojimas identifikuojant prekes jų gamybos, transportavimo ir prekybos procesuose.

GS1 prekių numeravimo sistema paremta prekes identifikuojančiais numeriais GTIN (angl. Global Trade Item Number, lietuviškai - visuotinis prekinio vieneto numeris) ir skirta automatizuoti atsiskaitymą ir apskaitą mažmeninėje prekyboje. Jos dėka pagerėjo pirkėjų aptarnavimas, pagreitėjo atsiskaitymas, sumažėjo klaidų, palengvėjo kasininko darbas. Lengvesnis ir prekybos proceso valdymas, nes bet kuriuo metu iš parduotuvės kompiuterinės sistemos galima gauti visą informaciją apie kiekvieno pavadinimo prekę. Paprastesnės prekių ekspedijavimo ir pajamavimo procedūros. Tuos pačius numerius galima naudoti ir gamybos valdymo sistemoje, sudarant sandorius, vykdant įvairias logistines operacijas.

Dažniausiai prekių numeravimui yra naudojami trylikos skaitmenų GS1-13 numeriai ir sumažinti, aštuonių skaitmenų GS1-8 numeriai, skirti ženklinti labai mažoms prekėms. Be šių numerių-identifikatorių dar yra galimos įvairios jų modifikacijos. Labiausiai paplitę: kintamos išeigos (pvz. svorio) prekių numeriai, o taip pat numeriai, skirti ženklinti spaudos leidinius, nuolaidų korteles, prekių siuntas, įmonių rekvizitus duomenų bazėse ir t.t.

GTIN numeriai ant prekių yra atvaizduojami skaitinėje ir BK formoje, kur kiekvienam skaitmeniui skiriami įvairaus pločio 2 brūkšniai ir 2 tarpai. Brūkšninio kodavimo principus bei įvairius kitus techninius reikalavimus ant prekių užnešamiems simboliams nusako atitinkami tarptautiniai standartai ir jų pagrindu leidžiami nacionaliniai standartai. Tokiu būdu yra užtikrinama, kad bet kurioje šalyje paženklintos prekės numeris yra lengvai nuskaitomas visose pasaulio parduotuvėse. Įvairiose šalyse, įvairių kompanijų gaminama BK spausdinimo ir nuskaitymo aparatūra atitinka (tiksliau sakant privalo atitikti, kuo būtina įsitikinti prieš įrangą įsigyjant) šiuos standartus.

 

GS1 brūkšninių kodų simbolikos:

 

Rekomenduojami brūkšninių kodų išmatavimai mažmeninei prekybai

 

Prieš įsigyjant BK spausdinimo įrangą reikėtų įsitikinti, kad ji užtikrina spausdinamų simbolių kokybę, atitinkančią LST ISO/IEC 15420:2000 (arba anksčiau galiojusio standarto LST EN 797+AC:1998) nustatytus reikalavimus, o nuskaitančios aparatūros atpažįstamų kodų sąraše turi būti kodai EAN/UPC, ITF-14, GS1-128 ir kt., kurie irgi naudojami įvairiuose prekybos automatizavimo procesuose. Pardavėjas privalo užtikrinti prekių vienetų, o taip pat grupinių prekių pakuočių numeravimą ir kodavimą brūkšniniais kodais, pagal tarptautinės GS1 Sistemos reikalavimus, o taip pat šių brūkšninių kodų simbolių teisingumą ir kokybę. Brūkšninių kodų simbolių kokybė, vertinant ją pagal standarto LST ISO/IEC 15416:2000 metodiką turi atitikti A, B arba C lygius.

Šalies įmones ir organizacijas, norinčias taikyti BK savo veikloje ar pageidaujančias pasikonsultuoti šiais klausimais, kviečiame kreiptis į asociacijos GS1 Lithuania specialistus. Išsamią informaciją apie brūkšninius kodus bei kitus GS1 Standartus tiekimo grandinei ir kitiems sektoriams, o taip pat jų specifikacijas anglų kalba galite rasti ir parsisiųsti adresu: GS1 Leidiniai